Case (
case) wrote in
fandomsecrets2019-11-24 03:29 pm
[ SECRET POST #4706 ]
⌈ Secret Post #4706 ⌋
Warning: Some secrets are NOT worksafe and may contain SPOILERS.
01.

__________________________________________________
02.

__________________________________________________
03.

__________________________________________________
04.

__________________________________________________
05.

__________________________________________________
06.

Notes:
Secrets Left to Post: 01 pages, 31 secrets from Secret Submission Post #674.
Secrets Not Posted: [ 0 - broken links ], [ 0 - not!secrets ], [ 0 - not!fandom ], [ 0 - too big ], [ 0 - repeat ].
Current Secret Submissions Post: here.
Suggestions, comments, and concerns should go here.

no subject
(Anonymous) 2019-11-25 02:05 am (UTC)(link)no subject
(Anonymous) 2019-11-25 02:09 am (UTC)(link)no subject
(Anonymous) 2019-11-25 02:44 am (UTC)(link)no subject
(Anonymous) 2019-11-25 03:41 am (UTC)(link)no subject
(Anonymous) 2019-11-25 04:28 am (UTC)(link)To be clear, it's a shitty diet. It's bad for you. But when you have $100 dollars a month, it's how you eat. It is the cheapest way to have enough food.
no subject
(Anonymous) 2019-11-25 12:56 pm (UTC)(link)no subject
(Anonymous) 2019-11-25 07:32 pm (UTC)(link)no subject
(Anonymous) 2019-11-25 09:13 pm (UTC)(link)no subject
(Anonymous) 2019-11-25 11:09 pm (UTC)(link)As for what the other anon was saying about pasta and tomato sauce: The pasta is dirt cheap, of course, but the sauce is not nearly that cheap. You can buy a can of no name tomato sauce for $1.27, but it is basically ketchup. I know because I've eaten it. If you spend $2 you can get a can that's slightly better than ketchup and will probably be enough for 3-4 people. But if all you're having is 50 cents worth of pasta and 50 cents worth of tomato sauce, you've still spent about as much as the pre-packaged food would've cost you, and frankly, your meal took longer, tastes blander, and has even less nutrients than a lot of those canned meals have.
no subject
(Anonymous) 2019-11-25 11:11 pm (UTC)(link)no subject
(Anonymous) 2019-11-26 12:08 am (UTC)(link)I get prices vary vastly by area, I was merely arguing that a $1.25 meal can definitely be more expensive than anything you can cook with raw ingredients in some places. In response to the "you're deluded if..." part above. If that was from a different person apologies.
no subject
(Anonymous) 2019-11-26 12:46 am (UTC)(link)