case: (Default)
Case ([personal profile] case) wrote in [community profile] fandomsecrets2019-11-24 03:29 pm

[ SECRET POST #4706 ]


⌈ Secret Post #4706 ⌋

Warning: Some secrets are NOT worksafe and may contain SPOILERS.

01.



__________________________________________________



02.


__________________________________________________



03.


__________________________________________________



04.


__________________________________________________



05.


__________________________________________________



06.















Notes:

Secrets Left to Post: 01 pages, 31 secrets from Secret Submission Post #674.
Secrets Not Posted: [ 0 - broken links ], [ 0 - not!secrets ], [ 0 - not!fandom ], [ 0 - too big ], [ 0 - repeat ].
Current Secret Submissions Post: here.
Suggestions, comments, and concerns should go here.

(Anonymous) 2019-11-25 02:09 am (UTC)(link)
Where do you live that you can get an entire canned meal for $1?

(Anonymous) 2019-11-25 02:44 am (UTC)(link)
I'm Canadian, and cans of no name ravioli are 97 cents at Walmart. You can almost always buy name brand ravioli at Dollarama for $1.25. There's usually some kind of shitty canned alphabet pasta that costs 97 cents, too. A box of Kraft Dinner is also 97 cents, and there's multiple types(!). You can probably afford to toss a pre-cooked no name chicken wiener in there; they only cost 15 cents per wiener. Or you can have Mr. Noodle ramen for 37 cents a pack. Or, like I said, a microwave burrito for 61 cents. At that price, you can even afford to melt some cheese on it. Or you can head on over to the frozen aisle and buy four pizza pops for $1.97 (they're "on sale" for that price about 85% of the time) - two of those are a meal for me.

(Anonymous) 2019-11-25 03:41 am (UTC)(link)
Those aren't meals, though. They won't keep you full for more than a couple of hours at best.

(Anonymous) 2019-11-25 04:28 am (UTC)(link)
I don't know what to tell you, they're meals for me. And I'm a 5'8" female who is slim but not underweight. The meals I described have enough calories in them to be meals. My 6' tall father would eat 2 burritos instead of one, making his meal $1.22. He'd have his beefaroni on two pieces of toasted break to bulk it out. That kind of thing.

To be clear, it's a shitty diet. It's bad for you. But when you have $100 dollars a month, it's how you eat. It is the cheapest way to have enough food.

(Anonymous) 2019-11-25 12:56 pm (UTC)(link)
Not ayrt, but see, I would consider $1.25 for a pre-prepared single person meal farly expensive. I can get 500g of uncooked pasta for 50-60 Euro cents and a bottle of tomato sauce (which will last for many meals) for 80 and cook a suitable meal for the entire family.

(Anonymous) 2019-11-25 07:32 pm (UTC)(link)
Exactly, around here you can get chicken thighs in bulk for 99 cents a pound and a pound feeds four people. Cook those up with some rice (which is pennies a serving) and some generic frozen veggies (which are also super cheap if you buy them in bulk) and you can make four servings of food for a little under $2.

(Anonymous) 2019-11-25 09:13 pm (UTC)(link)
The downside to buying in bulk is that it assumes that you have either have a significant amount of storage space or ability to eat 5lbs of chicken thighs and accompaniments before they spoil. If you’re feeding one or two people, buying in bulk isn’t the savings extravaganza you’d imagine, especially when you can get a week’s worth of Chinese takeout leftovers for $8.

(Anonymous) 2019-11-25 11:09 pm (UTC)(link)
I can assure you, that is not remotely the case where I live. The absolute cheapest I can get chicken thighs (with bone and skin) is $3.60 per pound, and that's if I somehow have the freezer space to store a bunch of them. If I want to buy a manageable amount, I can expect to pay around $4.75 per pound.

As for what the other anon was saying about pasta and tomato sauce: The pasta is dirt cheap, of course, but the sauce is not nearly that cheap. You can buy a can of no name tomato sauce for $1.27, but it is basically ketchup. I know because I've eaten it. If you spend $2 you can get a can that's slightly better than ketchup and will probably be enough for 3-4 people. But if all you're having is 50 cents worth of pasta and 50 cents worth of tomato sauce, you've still spent about as much as the pre-packaged food would've cost you, and frankly, your meal took longer, tastes blander, and has even less nutrients than a lot of those canned meals have.

(Anonymous) 2019-11-25 11:11 pm (UTC)(link)
SA - Plus, if all you're having is pasta and canned tomato sauce, then you basically are eating a pre-packaged meal anyway. *shrugs*

(Anonymous) 2019-11-26 12:08 am (UTC)(link)
Pasta anon - I wasn't arguing you'd get the most amazing meal out of it, just that by cooking myself I can feed 4-5 people for about the same price of a one of those single person premade meals (and I'd also argue healthier, since both the pasta and the sauce I can get for that price would be fairly decent quality. Though I could also buy fresh tomatoes and make sauce from scratch and make it even healthier and cheaper).

I get prices vary vastly by area, I was merely arguing that a $1.25 meal can definitely be more expensive than anything you can cook with raw ingredients in some places. In response to the "you're deluded if..." part above. If that was from a different person apologies.

(Anonymous) 2019-11-26 12:46 am (UTC)(link)
Wow, where the heck do you live? $3.60/lb is around what it costs for the fancy organic, air-chilled chicken here. If you just buy the plain old store brand stuff it's a fraction of that.